“A gyermek olyan, mint egy pillangó a szélben.
Néhány magasabbra tud repülni, mint mások,
de mindegyik a legjobb tudása szerint repül.
Miért is hasonlítanád össze őket?

Mindegyik más,
mindegyik különleges,
mindegyik gyönyörű.”

(ismeretlen szerző)

“Erziehung ist Beispiel und Liebe, sonst nichts.”

(Friedrich Fröbel)

Iklad a Galga mentén helyezkedik el, Budapesttől 40 km-re Északkeletre.

A község gyökerei az 1752-ben befogadott és letelepült osztrák és német vallási üldözöttekhez kötődnek. A falu a mai napig őrzi emlékét a történelemnek és a kultúra egy részét is hűen ápolja.

Ebből adódóan az óvodánk két profilja: a néphagyomány éltetése (1989-90 óta) és a német nemzetiségi nevelés. Fontosnak tartjuk ennek keretében, hogy a gyermekek felé közvetítsük Iklad múltját. Értéknek tekintjük, hogy az óvodásokban kialakuljon az otthonuk szeretete, tisztelete, a nemzeti-és nemzetiségi identitástudat, melyet a néphagyomány éltetésével, a nyelv aktív használatával fejlesztjük a mindennapjainkban.

Az óvodánkat 1958-ban alapították, akkor még a réi iskola épületében működött, a templom mellett. A jelenlegi intézmény 1980-ban épült, 2006-2009 között került kibővítésre és felújításra. Jelenleg 5 csoport várja a gyermekeket a településről és a környékéről.
2021. szeptember 1-től a Német Nemzetiségi Önkormányzat fenntartása alá került intézményünk.

Az épület tornaszobával, logopédiai helységgel, egy kisebb foglalkoztató teremmel és egy só-szobával felszerelt. Saját konyha biztosítja a mindennapi étkezést az iskola részére is. Az udvar tágas, rendezett, természetes árnyékot adó. Kültéri játékok és egy műfüves focipálya is biztosítja a gyermekek számára a mozgás örömét. A szülők számos fakultatív program közül választhatnak csemetéik részére:

A nevelési évben a következő ünnepeket tartjuk meg:

Az óvoda sok szeretettel várja látogatóit, óvodásait és szüleiket, családtagjaikat a mindennapi találkozásokon túl nyitott rendezvényein is.

“Ein Kind klein Kind, zwei Kind Spielkind, drei Kind viel Kind, vier Kind ein ganzes Haus voll Kinder.

(Sprichwort Deutschland)

“Beszélj velem úgy, mintha felnőtt lennék!
Játssz velem úgy, mintha gyerek lennél!
Bízz bennem! Adj nekem feladatot,
majd meglátod, milyen ügyes vagyok!
Úgy gyönyörködj a fiatalokban,
mint akik téged folytatnak majd!
De ne a magad vágyait, emlékeit álmodd
újra bennük: ne kényeztesd, ne ünnepeld, ne szidd,
inkább szeresd, érdemük szerint becsüld meg őket!
Légy okos ellenállás, jó gát, tiszta meder,
hogy növekedjenek, mint súly alatt a pálma,
hogy önerejükkel törhessenek utat maguknak,
s ne nyelje el őket lápok iszapja, sivataghomok!”

(Dávid Rózsa
)